_________ استفاده از مطالب اين سايت با ذکر منبع بلامانع است _________

" کانون ایران قلم"

kanoon@iran-ghalam.de

info@iran-ghalam.de

www.iran-ghalam.de

اروپا مأمن تروريست هاي مجاهدين خلق مي شود

12.02.2009

 لوس آنجلس تایمزـ ترجمه از انجمن نجات

http://www.nejatngo.org/fa/post.aspx?id=7594

اتحاديه اروپا يك گروه ايراني را از فهرست تروريستي بيرون مي آورد. شرايط جديد سازمان مجاهدين خلق، كه در پي براندازي حكومت ايران است، ممكن است ديپلماسي بين المللي با تهران را بغرنج كند.

گزارش ها از پاريس و بيروت حاكي از آن است كه اتحاديه اروپا روز دوشنبه حذف يك گروه اپوزيسيون ايراني از فهرست تروريست هاي خود را اعلام كرد، اين پيروزي است براي جنبشي كه دولت هاي اروپايي آن را فرقه اي خطرناك و متهم به جرم هاي تروريستي معرفي كرده اند.

تغيير در شرايط سازمان مجاهدين خلق كه به دنبال براندازي حكومت ايران است، احتمال دارد كه تلاش هاي جامعه بين المللي براي دستيابي به راه حل ديپلماتيك با تهران بر سر يك سري مسائل را بغرنج كند.

اين تصميم ، كه در نشست وزراي خارجه اتحاديه اروپا در بروكسل اعلام شد، نتيجه پيشرفت هاي ديپلماتيك و قانوني آميخته با لابي گري هاي شديد گروه در ماه هاي اخير است. رهبر اين گروه مريم رجوي در فرانسه زندگي مي كند.

وزارت خارجه ايران با صدور بيانيه اي اين حكم را به عنوان نقض قطعنامه 1373 شوراي امنيت سازمان ملل تقبيح كرد، اين قطعنامه حكومت هاي اروپايي را ملزم مي كند به مسدود كردن حساب ها و توقف فعاليت هاي كساني كه مرتكب حركات تروريستي مي شوند.

بر طبق گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران ايسنا، اين بيانيه گفت : « دست هاي مجاهدين آلوده به خون هزاران ايراني و غيرايراني بي گناه است.» « حذف نام آن ها بي اعتبار و محكوم است.»

تحليل گران گفتند رهبران اروپايي احتمالاً خارج از اقتضائات ديپلماتيك عمل كردند به دليل اخراج قريب الوقوع مجاهدين از عراق، يعني 3000 عضو گروه اپوزيسيون از شاخه سياسي كه زماني به سود رهبر عراقي، صدام حسين عليه سرزمين مادري خود جنگيدند. احتمالاً اروپا خود را فراهم آورنده پناهندگي براي برخي از آن جنگجويان مي بيند و اگر برچسب تروريستي به قوت خود باقي مي ماند، نمي توانست اين كار را بكند .

ايران بلافاصله اشاراتي داشت كه اين حركت مي تواند فرصت هاي بررسي با غرب را پيچيده كند، همان غربي كه مي خواهد تهران جنبه هاي حساس برنامه هسته اي اش را كوتاه كند و از حمايت از گروه هاي مبارز مخالف اسرائيل خودداري كند.

در سر مقاله روز دوشنبه نشريه محافظه كار « سياست روز » نوشته شده بود: « اتحاديه اروپا قصد دارد از مجاهدين به عنوان اهرمي در مذاکرات هسته اي عليه ايران استفاده كند .» اتحاديه اروپا بايد به جهان بگويد كه چرا گروه هاي مقاومت لبناني و فلسطيني مبارز با تهاجم اسرائيل را در فهرست سیاه قرار مي دهد اما مجاهدين خلق را كه جنايات بي شماري در عراق و ايران مرتكب شده اند را پاك مي كنند.

بر طبق گزارشات خبرگزاري رسمي جمهوري اسلامي، اعتراض كنندگان در تهران در مقابل سفارت هاي آلمان و فرانسه جمع شدند تا اين تصميم را ننگين اعلام كنند و خواستــــار « استرداد» اعضاي مجاهدين « كه بسياري از فرزندان و خانواده هاي ما را كشته اند» شدند. رهبر اپوزيسيون در مقابل ، اين تصميم را به عنوان « شكستي دردناك براي سياست مداراي اروپايي ها» در برابر رژيم ايران، توصيف كرد. بنابر گزارشي از آژانس مطبوعاتي فرانسه وي گفت : « ثبت نام مقاومت ايران در ليست سياه به طولاني شدن رژيم فاشيسم مذهبي در ايران كمك كرد.»

مجاهدين در فهرست سازمان هاي تروريستي امريكا مي ماند، اين تشخيص در سال 1997 گرفته شد. رهبران اروپايي روز دوشنبه تصريح كردند كه آن ها اين سازمان را كاملاً مبري از گناه نمي دانند. وزير امور خارجه فرانسه برنارد كوشنر و چندين تن از همكارانش هشدار دادند كه مجاهدين بر مبناي فعاليت هايشان و دادخواست فرانسه عليه حكم يك دادگاه اتحاديه اروپا منتشره در مورخ 4 دسامبر، كه حدود 9 ميليون دلار از دارايي هاي گروه را از انسداد خارج كرد، مي تواند دوباره در فهرست تروريستي قرار بگيرد.

سازمان مجاهدين خلق در دهه 60 ميلادي به عنوان گروه چريكي راديكال و خشونت طلب و مخالف با سلطنت تحت حمايت امريكاي محمدرضا پهلوي ، بنيان نهاده شد. اين گروه در انقلاب سال 1979 كه وي را سرنگون كرد، شركت داشت.

اما بزودي گروه با آيت ا... خميني و ديگر رهبران روحاني رژيم در افتاد . بسياري از هوادارانش زنداني شدند و سازمان مجاهدين خلق مبارزه وسيعي با بمب گذاري عليه رهبران حكومت انقلابي به راه انداخت .

طي جنگ ايران ـ عراق در دهه 80 ، مجاهدين در كنار نيروهاي صدام عليه جمهوري اسلامي جنگيدند و اين حركت باعث خشم بسياري از ايرانيان شد. كردهاي عراق مي گويند مجاهدين در سركوب قيامي پس از جنگ خليج در 1991 به صدام حسين كمك كردند.

چند هزار عضو در كمپ اشرف، قطعه اي منزوي در كوير، نزديكي بعقوبه عراق زندگي مي كنند. در گزارشي كه ديدبان حقوق بشر در 2005 منتشر كرد ، آمد كه در كمپ سوء استفاده از اعضاء بسيار شديد است و شهادت هايي از « زنداني ها و سلول هاي انفرادي طولاني مدت » و همين طور « ضرب و شتم، سوء استفاده شفاهي و رواني، اعترافات اجباري ، تهديد به مرگ و اعدام و شكنجه » عليه اعضايي كه حاضر به تبعيت از قوانين غالباً عجيب و غريب گروه نيستند.

مخلوط ايدئولوژي هاي ماركسيست و اسلاميت گروه، هم هواداران و هم مخالفان جمهوري اسلامي را از آن ها بيزار مي كند. كارشناسان امور ايران در اروپا و امريكا مي گويند كه اين سازمان حمايت مردمي بسيار كمي دارد. اما كمپين لابي كننده گروه چنان قدرتمند عمل كرده است كه بر قانون گزاران و به ويژه در انگلستان فائق آمده است، به نظر فرهاد خسرو خاور، يك كارشناس ايراني ـ فرانسوي در امور افراط گرايي اسلامي در يك مصاحبه تلفني گفت : « آن ها در نشان دادن چهره اي مثبت از خود در اروپا بسيار موفق بوده اند. من فكر مي كنم كه بسياري از افراد فریب آن ها را خورده اند، به ويژه در پارلمان انگلستان » خسرو خاور پيش بيني مي كند كه اين تصميم اتحاديه اروپا فقط خصومت ايران نسبت به غرب را افزايش مي دهد. او گفت : « جمهوري اسامي در شك و ترديد خود نسبت به غرب استوارتر خواهد شد. حدس مي زنم كه آن ها خشمگين خواهند شد و موردي كه آن ها در آن حتي انعطاف پذيري كمتري از خود نشان خواهند داد مسئله هسته اي خواهد بود.»

در سال 2003 ، پس از حمله هزاران پليس فرانسوي به مجموعه مجاهدين در حومه پاريس، رجوي و ديگر سران دستگير شدند. قاضي ارشد ضد تروريسم فرانسه آن ها را متهم كرد به دست داشتن در تروريسم در ايران و همچنين توطئه خشونت در اروپا .

بررسي ها، كه در ايالات متحده از سوي FBI نیز حمایت مي شد، شواهد مستحکمی در پي نداشت. يكي از وكلاي گروه روز دوشنبه گفت كه دادستان ها بايد پرونده در حالت تعلیق را کنار بگذارند. بنابر گزارشات فرانسه، پاتريك بادرین، وكيل مجاهدين گفت ، « خود را در برابر پرونده قضايي خواهند يافت كه خالي از مفهوم است پس از حذف از فهرست تروريستي .»

لس آنجلس تایمز

 

لینک به متن انگلیسی

 

مطالبی در ارتباط:

ــ نامه به پزشکان بدون مرز ( ایران باستان )

ــ مصاحبه مسعود خدابنده با تلویزیون فارسی صدای آمریکا و تلویزیون فارسی بی بی سی  ( ایران اینترلینک )

ــ استقرار مجاهدین در عراق، خاستگاه کلیدی رجوی در پیام 7 بهمن ماه  ( بهار ایرانی )

ــ فرقه مجاهدین از بیرون و درون ( مزدک پارسی )

ــ ویدئوی سخنان هادی افشار عضو سابق مرکزیت سازمان مجاهدین ( آریا ایران )

ــ مصاحبه  با آقای  فرزاد فرزین فر شاعر و نویسنده ساکن سوئد ـ قسمت دوم ( سایت ایران قلم )

ــ تبعات تصمیم اتحادیه اروپا در خارج کردن نام مجاهدین از لیست تروریستی ( بهار ایرانی )

ــ نامه سرگشاده  به برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه ( محمد حسین سبحانی )

ــ موضوعی دردسرآفرین برای آمریکا ‏ ( مجله تایم )

ــ مجاهدین فرقه هستند  ـ ژوزی دوبيه نماینده مجلس بلژیک ( روزنامه لیبر بلژیک )

ــ  نامه سرگشاده  به واتسلاو کلاوس رئیس دوره ای اتحادیه اروپا ( محمد حسین سبحانی )

ــ «مجاهدين خلق در فهرست گروه های تروريستی آمريکا باقی می ماند» ( وال استریت ژورنال )

ــ کمی حماقت چاشنی جاسوسی و تروریست ( بهزاد علیشاهی ـ وبلاگ حسن زبل )

ــ انعکاس فعالیت های اعضای جداشده از سازمان مجاهدین خلق در تلویزیون فرانسه ( بنیاد سحر )

ــ خروج از لیست سازمانهای تروریستی تغییری در سرنوشت مجاهدین خواهد کرد؟ ( هادی شمس حائری )

ــ نامه سرگشاده به واتسلاو کلاوس رئیس دوره ای اتحادیه اروپا ( علی جهانی فرد )

ــ معامله بر سر مجاهدین یا تصمیمی قضایی؟ ( رادیو زمانه )

ــ مصاحبه آقای مسعود خدابنده در مورد وضعیت مجاهدین  ( تلویزیون فارسی بی بی سی )

ــ کانون ایران قلم  خروج احتمالی سازمان مجاهدین خلق از لیست گروه های تروریستی را محکوم می کند  ( ایران قلم )

ــ مجاهدین خلق و قاعده بازی اتحادیه اروپا با ایران ( احمد زیدآبادی )

ــ مصاحبه بی بی سی با مسعود خدابنده و مهدی سامع در مورد وضعیت پادگان اشرف در عراق  ( بی بی سی )

ــ توافق مقدماتی اتحادیه اروپا در مورد تروریست نبودن مجاهدین خلق ( رادیو فردا )

ــ نامه سرگشاده به  فرانک اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان ( محمد حسین سبحانی )

ــ اطلاعیه فراکسیون سبزهای آلمان درباره مجاهدین ( ایران امروز )

ــ در مورد مسائل جدید افشا شده در سازمان مجاهدین ( بتول ملکی )

)

 

 سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است

مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان آن می باشد