_________ استفاده از مطالب اين سايت با ذکر منبع بلامانع است _________

" کانون قلم"

iran-ghalam@hotmail.com

www.iran-ghalam.de

از روزولت صلح طلب تا جورج بوش

       

برگی از تاریخ ، برگ پنجم ـ سایت ایران قلم

02.11.2007

iran-ghalam@hotmail.com

www.iran-ghalam.de

چند روز از 27 اکتبر گذشته است. در این روز  به سال 1958 تئودر روزولت جوانترین رئیس جمهور  تاریخ ایالات متحده در خانواده ای آلمانی در نیویورک به دنیا آمد .وی  در سن 18 سالگی وارد کالج هاروارد شد و 4 سال را در آنجا  تحصیل کرد. بعد از اینکه از کالج فارغ التحصیل شد به آلمان رفت و یک سال نیز در آنجا به تحصیل پرداخت و بعد از بازگشت به آمریکا بلافاصله وارد سیاست شد و به عضویت شورای  ایالتی نیویورک درآمد. او به مدت سه سال در این منصب باقی ماند و خیلی زود  بعنوان اصلاح طلبی پیگیر .مشهور شد تئودر روزولت در زمانی که پرزیدنت هاریسون در سال 1889 به ریاست جمهوری انتخاب شد،  به عضویت کمیسیون خدمات اجتماعی درآمد و به عنوان اصلاح طلبی پیگیر معروف شد. وی بعد ها بعنوان رئیس پلیس نیویورک در سال 1895 و همچنین عنوان فرماندار ایالت نیویورک انتخاب شد. روزولت در سال 1900 وی به مدت کمتر از یکسال به عنوان معاون رئیس جمهور منتصب گشت و بعد از سوء قصد به پرزیدنت هاریسون در  14سپتامبر 1991  جانشین وی شد و در حالیکه 42 ساله بود در سال 1904 به ریاست جمهوری انتخاب شد.

اما آنچه باعث شد نام روزولت  در تاریخ برجسته شود اقدامات صلح طلبانه وی بود که کاملا در مغایرت با کارها و اقدامات جورج بوش رئیس جمهوری فعلی آمریکا قرار دارد . روزولت در حالیکه برای جلوگیری از جنگ تمام تلاش خود را برای صلح بین ژاپن و روسیه در در دهه اول قرن بیستم ( 1905 قرار داد صلح بین ژاپن و روسیه صورت گرفت ) بکار  گرفت، اما جورج بوش  در دهه اول قرن بیست و یکم دو جنگ بزرگ در افغانستان و عراق را برپا کرده است و همچنین در کمتر از دو سال باقی مانده از دوران ریاست جمهوری اش در صدد آغاز جنگ دیگری، آن هم با ایران است. روشن است که هر نوع حمله نظامی به ایران، به بهانه سیاست های انرژی هسته ای  بخشی از جناح های داخل جمهوری اسلامی، نه تنها راه حل نیست، بلکه به دلیل موقعیت استراتژیک ایران و بحران هایی که برخی کشورهای همسایه ایران از جمله عراق و افغانستان به لحاظه نظامی، و همچنین کشورهای خلیج فارس به لحاظ فرهنگی دارند، غیرممکن نیز هست. اگر آتش  جنگ علیه  ایران شعله ور شود بحران در ایران و منطقه چندان بالا خواهد گرفت که کنترل آن برای هیچ کس و از جمله برای مهاجمان ممکن نیست و روشن است که دولت هایی که جنگ را برافروخته اند نیز از عواقب خانمان برانداز جنگ در امان نخواهند بود. بی دلیل نیست که در همین ارتباط ژنرال جوزف هور فرمانده پيشين نيروهای آمريکا در خاورميانه، ژنرال رابرت گارد دستيار نظامی سابق وزارت دفاع ايالات متحده،  و آدميرال جک شنهان مدير پيشين مرکز اطلاعات وزرات دفاع.نويسندگان طی نامه ای سرگشاده گفته اند که  ما  "به عنوان فرماندهان نظامی سابق ارتش آمريکا نسبت به کاربرد نيروی نظامی عليه ايران به شدت هشدار می دهيم ."   به نظر آنها نیز حمله به ايران منجر به بحران هی گسترده منطقه ای و جهانی  خواهد شد.

در مقطع کنونی صفوف طرفداران جنگ و صلح کاملا شفاف از یکدیگر متمایز شده اند، در صحنه بین المللی صلح طلبان و روشنفکرانی قرار دارند ـ حتی در درون آمریکا ـ که در مقابل جنگ طلبان ، نئومحافظه کاران و کارخانه داران و دلالان سلاح صف کشیده اند. در صحنه سیاست ایران نیز مردم و تمامی روشنفکران و سیاستمداران در داخل کشور وهمچنین در میان اپوزیسیون رژیم جمهوری اسلامی  با گزینه جنگ مخالف هستند و در این شرایط تنها مزدوران صدام حسین و مزدوران فعلی دلالان و فروشندگان سلاح یعنی سازمان مجاهدین هستند که آتش بیار جنگ هستند و هر گونه مخالفت با جنگ و خشونت را نیز مزدوری و امداد رسانی به رژیم جمهوری اسلامی تبلیغ می کند. مسعود رجوی رهبر فرقه مجاهدین خلق در مقاله ای که در سایت همسبتگی ملی به تاریخ 7 آبان 1386 منتشر کرده ، چنین نوشته است:

" برخي ساده لوحانه گمان ميكنند تهديد جامعه بين المللي, «جنگ» با اين رژيم است. اما بنا بر سه دهه تجربه, ما قاطعانه برآنيم كه تهديد واقعي در رابطه با اين رژيم, «نه جنگ» است. يعني كه نگراني عمده پيوسته در صلح و سازش با رژيمي است كه بالمآل جنگ را در تقدير دارد و روزي آن را براي جامعه بينالمللي اجتناب ناپذير ميكند."  مسعود رجوی ـ سایت همبستگی ملی ـ 02.11.22007

البته بطور روشن مشخص نیست که آیا جورج بوش  در مدت باقی مانده ریاست جمهوری خود شعله جنگ دیگری را روشن می کند یا نه؟ اما باید امید داشت که روزولت هایی در ساختار سیاست  آمریکا وجود داشته باشند که جامعه جهانی را به سمت صلح تشویق کنند. روزولتی که در سال 1902 ، با اینکه سه سال از تاسیس دادگاه  لاهه گذشته بود، در گشایش  این نهاد بین المللی که مانعی برای خشونت ها و تجاوز های کشورها به یکدیگر میشد، پیشقدم شد. در این سال ایالات متحده آمریکا و مکزیک به توافق رسیدند تا اختلاف قدیمی شان را در باره ایالت کالیفرنیا در دادگاه لاهه به  حل و فصل برسانند و همین اقدام منجر به آغاز به کار رسمی دادگاه لاهه شد و سرانجام مجموع اقدامات صلح طلبانه تئودر روز ولت و تلاش هایش در برقراری پیمان صلح بین ژاپن و روسیه باعث شد که  در سال 1906 جایزه صلح نوبل را به خود اختصاص دهد. آیا سیاست های صلح طلبانه این " شیر پیر "  (1) در آمریکا به مانند خودش دفن شده است؟

زیرنویس:

(1) بعد از اینکه تئودور روزولت   در تاریخ 6 ژانویه 1919 در سن 61 سالگی   درگذشت، پسرش در تلگرافی به رهبران کشورها   گفت: "شیر پیر از دنیا رفت".

برگ ها قبلی:

 برگ اول     ـ برگی از تاریخ و یادی از دوستان در بند

 برگ دوم     ـ 13 آبان 1357 و 14 آبان 1385

 برگ سوم    ـ برده پروران ِ برده نواز

 برگ چهارم  ـ روز حقوق بشر

 

 

 سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است

مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان آن می باشد