_________ استفاده از مطالب اين سايت با ذکر منبع بلامانع است _________

" کانون قلم"

برگی از تاریخ و یادی از دوستان در بند در تیپف

 

برگ اول

دوم آبان برابر با 24 اکتبر روز سازمان ملل متحد نامگذاری شده و نخستین صفحه "برگی از تاریخ" را با توضیح مختصری از اهداف تاسیس تشکیل این سازمان جهانی آغاز می کنیم.

فرانکلین روزولت رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا در بهار سال 1941 در سخنرانی خود به چهار نوع ازادی اشاره کرد و همگان را به ایجاد جهانی مبتنی بر این چهار آزادی فرا خواند.

این چهار آزادی عبارت بودند از:

 1- آزادی بیان

2- آزادی مذهب

 3- آزادی ( رهایی) از فقر و احتیاج

4- آزادی ( رهایی ) از ترس

شعارهای مطرح شده از جانب روزولت بر ملت های جهان را که از دو جنگ جهانی و ویرانی های آن به ستوه آمده بودند،موثر افتاد.

سپس در اکتبر سال 1941 رهبران دولت های آمريكا و انگليس در يك كشتي جنگي! در اقيانوس اطلس منشوری مشتمل بر هشت ماده امضاء نمودند كه بعدها به مناسبت محل امضاء به منشور آتلانتيك مشهور شد. بعد از مدتی دولت های شوروی سابق، فرانسه و چین نیز با پذیرفتن متن منشور به امضا کنندگان آن پیوستند و سرانجام پس از تصویب 5  کشور یاد شده منشور ملل متحد درتاريخ 5 تير 1324 ( 26 ژوئن 1945) به امضا رسيد و سازمان ملل متحد درتاريخ 24 اکتبر 1945 برابر با دوم آبان رسماً شکل گرفت و آرزوی ملت های جهان که از دو جنگ خانمان سوز  جهانی رنج برده بودند، با این شعار که ملل متحد نسل های آینده را از جنگ محفوظ می دارد ، سامان گرفت.

نخستین جلسه سازمان ملل در شهر لندن در ژانویه 1946 تشکیل شد و دومین جلسه آن نیز در اکتبر 1946 در نیویورک تشکیل گردید.

جالب است که بدانید تمام چهار آزادی که فرانکلین روزولت وعده داده بود در اولین سند بین المللی حقوق بشر یعنی اعلامیه جهانی حقوق بشر ذکر گردید. از تاسیسی سازمان ملل متحد بیش از 60 سال می گذرد، اگر چه بعد از تشکیل این سازمان دیگر شاهد وقوع جنگ جهانی و ویرانی های آن نبوده ایم، اما نقض حقوق بشر و جنگ  و خشونت همچنان وجود دارد.

سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد بهانه ای شد تا ما ضمن تبریک به رهبران این سازمان جهانی به سهم خود مسئولیت های این سازمان و نهاد های تحت پوشش خود را که در اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده ، یادآوری، و برای آزادی دوستان در بند خود در  کمپ تیپف مستقر در قرارگاه اشرف مددجویی کنیم.

همانطور که مطلع هستید ببیش از 180 نفر از اعضای جداشده از مجاهدین در کمپ تیپف ( مستقر در قرارگاه اشرف)  در عراق حضور دارند، و شرایط بسیار بدی را سپری می کنند و با روش ها و توطئه های معمول  سازمان مجاهدین ، موانع جدی برای خروج آنها از عراق پیش آمده است. کانون قلم و دوستان یاری کننده به این کانون تا کنون نامه های متعددی مبنی بر شرایط سخت این دوستان و درخواست کمک از جانب آنها را دریافت کرده است. ما تلاش می کنیم شرایطی واقعی برای این دوستان فراهم شود که بتوانند از اسارت در این اردوگاه خلاصی یابند. آخرین اخبار دریافت شده از این دوستان جداشده از سازمان مجاهدین حاکی است که از روز چهارشنبه گذشته برابر با 25.10.2006 دست به اعتصاب غذای خشک زده اند. به نظر می رسد وظیفه اصلی سازمان ملل متحد و نهاد های بین المللی و مدافع حقوق بشر رسیدگی به چنین مواردی در نقاط مختلف جهان می باشد. همچنین از  سازمان ها و احزاب سیاسی انتظار است که فریاد این دوستان جداشده از بند سازمان مجاهدین خلق را جهت رهایی کامل، به سازمان های بین المللی و مجامع حقوق بشری برسانند.

در انتها ضمن تبریک تاسیس سازمان ملل ، این پرسش را مطرح می کنیم که آیا سازمان ملل متحد در رسیدن به اهداف اولیه خود موفق بوده است؟

برگی از تاریخ

سایت قلم

هشتم آبان 1385 برابر با 30.10.2006

 

 مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان آن می باشد

سایت قلم